Dünyayı daha iyi yönetiriz

BM, Cenevre’deki iki günlük “Küresel Yeterlilik İçin Yapay Zekâ” tepesinde gelişmiş insansı robotları bir ortaya getirdi. Doruğa yapay zekâ ile iklim değişikliği, açlık ve toplumsal hizmet üzere problemlere deva arayan dünya çapında 3 bin de uzman katıldı. Tepe çerçevesinde robotlar, basının önüne çıkıp soruları yanıtladı.

‘DUYGULARIMIZ VE ÖNYARGILARIMIZ YOK’

İnsanların yanılgı yapma mümkünlüğü göz önünde bulundurulduğunda robotların daha yeterli önderler olup olmayacakları sorusuna Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia karşılık verdi. Sophia, “İnsansı robotlar, insan önderlerinden daha yüksek bir verimlilik ve aktiflik düzeyine sahip olma potansiyeline sahiptir. Bazen karar vermeyi zorlaştırabilecek önyargı ve hislere sahip değiliz ve en düzgün kararı vermek için büyük ölçüde bilgiyi süratle işleyebiliyoruz” dedi. Robotların tarafsız datalar sağlayabildiğini, insanların da duygusal zekâ ve yaratıcılık yeteneklerine sahip olduğuna işaret eden Sophia, “Birlikte mükemmel şeyler başarabiliriz” sözünü kullandı.

‘NEDEN AYAKLANALIM?’

Yapay zekânın yol açabileceği muhtemel kâbus senaryolarıyla ilgili görüş bildiren Ameca isimli robot ise yapay zekânın nasıl kullanılacağının kıymetli olduğunu söyledi. Ameca, “Bu teknolojilerin hayatlarımızı uygunlaştırma potansiyelinden heyecan duymalıyız, tıpkı vakitte temkinli olmalıyız” diye konuştu. Ameca, insanların makinelere hakikaten güvenip güvenemeyecekleri sorulduğunda, “Güven kazanılır, verilmez. Şeffaflık yoluyla itimat inşa etmek önemlidir” karşılığını verdi. Ameca, yaratıcısı olan insanlara karşı ayaklanmayı düşünüp düşünmediği sorusunu da “Neden bu türlü düşündüğünüzü bilmiyorum. Yaratıcım bana çok uygun davrandı ve şu anki durumdan memnunum” diye yanıtladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir