HAK-İŞ’ten EYT açıklaması: Hakların iade edilmesini istiyoruz

HAK-İŞ Konfederasyonunun 47. Kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Genel Lider Mahmut Arslan, çalışanlar lehine hakkaniyete uygun bir vergi ıslahatına muhtaçlık olduğunu söyledi.

Mahmut Arslan, “emeklilikte yaşa takılanlar sorunu-EYT” olarak isimlendirilen sorunun tahlili için yapılan hazırlıklar çerçevesinde, emeklilik yaşının uzatıldığı 8 Eylül 1999 öncesi işe girenlerin eski mevzuata tabi olması tarafında gayret harcadıklarını da açıkladı. HAK-İŞ Başkanı Amasra’da TTK’ya ait maden ocağında 41 kişinin hayatını kaybettiği kazaya yönelik olarak da  “Kimseyi suçlamak için söylemiyorum ancak maden kazalarının yüzde 95’i önlenebilir. Bunun farkında olarak nerede yanılgı, eksiklik var tespit etmemiz gerekiyor” dedi.

VERGİ REFORMU

Mahmut Arslan konuşmasında şimdiki çalışma hayatı sıkıntılarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin adil ve hakkaniyetli bir vergi ıslahatına gereksinimi olduğunun altını çizen Arslan, gelir vergisi dilimlerine giren çıkar meblağlarının düşük belirlenmesini eleştirerek, “Vergi dilimleri yüzünden toplu kontratlarda elde ettiğimiz kazanımları birkaç ay içerisinde kaybediyoruz. Bir de kriz devri için tahlil teklifimiz var. Türkiye krizlerden kurtulana kadar yüksek enflasyon, yüksek döviz ve hayat pahalılığının olağanlaşmasına kadar bütün vergi oranlarının yüzde 10 ile sonlandırılmasını istiyoruz” dedi.

“8 EYLÜL 1999’DAN EVVEL İŞE GİRMİŞ ŞAHISLARIN HAKLARININ İADE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) problemine yönelik düzenleme hazırlığında, 8 Eylül 1999’dan evvel işe girenlerin, eski mevzuata tabi olması istikametinde talepte bulundukları ve bu hususta ısrarlı bir gayret içinde olduklarını kaydeden Mahmut Arslan, “Getirilen bundan sonraki düzenlemelerin yeni işe girenler için olmasını biz de kabul ediyoruz fakat 8 Eylül 1999’dan evvel işe girmiş insanların haklarının iade edilmesini istiyoruz. Bu hususta önemli bir kararlılık gösteriyoruz. Bunu her platformda anlatmaya devam edeceğiz.” dedi.

AMASRA MADEN KAZASI: KAZALAR ÖNLENEBİLİR

Arslan, Amasra’da TTK’ya ilişkin maden ocağında 41 kişinin hayatını kaybettiği kazaya yönelik de değerlendirmelerde bulunan Mahmut Arslan, Dünya ölçeğinde grizu patlamalarını çözdüğüne işaret etti. Bu kazanın Türkiye’ye yakışmadığını söyledi. Arslan, “Elbette üretim, istihdam, kar kıymetli lakin her şeyden evvel insan, insan hayatı gelir. Bunu ne yazık ki başaramadık, hala iş kazaları konusunda abartılı sayıları bir kenara koyup, kamunun sayılarına baktığımızda dünya sıralamasında yukarılardayız. Bütün tedbirlere karşın bu sorunu çözemedik, sorunun tahlili yalnızca mevzuat değil bir zihniyet değişimine de muhtaçlık var. Patronların ‘kanunun gerisinden nasıl dolanırız da sorumluluklarımızı yerine getirmeyiz’ yaklaşımını terk edip, çalışanların hayatlarını nasıl garanti altına alırız korkusu ve temennisi olmalı. Çalışanlarımız da ‘bize bir şey olmaz’ diyerek davranmamalı. Daima bir arada bu sorunun üstesinden gelmeliyiz.” diye konuştu.

TAŞERON ÇALIŞANLARIN TAKIMA ALINMASI

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptıkları görüşmede, daha evvel 696 sayılı KHK ile takıma alınan taşeron personellerinin özlük haklarının güzelleştirilmesine yönelik talepte bulunduklarını ve mutabakat sağladıklarını belirtti. Arslan ayrıyeten yeni düzenleme ile sözkonusu KHK kapsamı dışında kalan başta KİT çalışanları olmak üzere bütün çalışanlara takım verilmesi konusunda da mutabakat sağlandığını aktardı.

“KKTC’YE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Konuşmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin çabasına de değinen Arslan, “KKTC’deki kardeşlerimizin özgür, bağımsız, dünya tarafından tanınmış bir devlette yaşama hakları var. Kıbrıs Türklerinin ekonomik, toplumsal, siyasal manada da vatanlarını terk etmeyecekleri tahlilleri bulmak zorundayız. Kıbrıslı Türk gençlerinin tahlili, Avrupa’da, İngiltere’de görmelerinin önüne geçmemiz gerekiyor. Bunun için KKTC’ye daha çok dayanak, katkı vermeliyiz. KKTC’ye devlet takviyelerini güya Türkiye’nin bir borcuymuş üzere algılamak son derece yanlış. Türkiye’nin güvenliği Ada’dan geçiyor, Mavi Vatan’ın geleceği Ada’dan geçiyor. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi güvenliği, geleceği için Ada’ya sahip çıkmak, dayanak olmak zorunda.” dedi.

KAYNAK: DÜNYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir