HGS İptali Nasıl Yapılır? Borç ve Cezalar Nasıl Sorgulanır? HGS İptal İşlemleri

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), fiyatlı yol ve köprülerin kullanımı sırasında geçiş fiyatının otomatik olarak ödenmesini sağlayan ödeme sistemdir. 2012 yılında hizmete sunulan sistem ile trafik yoğunluğunu azaltarak araç sahiplerine kolaylık sağlamaktadır. Birtakım durumlarda ise HGS iptali gereklidir. Pekala, HGS iptali nasıl yapılır? Hangi süreçleri yapmak gerekir? Detaylar haberimizde.

HGS’nin nasıl iptal edilir sorusu vatandaşların merak ettiği mevzular ortasında yer alıyor. HGS iptal süreci, kolay ve süratli bir halde gerçekleştirilebilir.

HGS iptali nasıl yapılır?

HGS iptali, PTT, e-Devlet ve mutabakatlı noktalar aracılığıyla gerçekleştirilebilir. 

  • PTT HGS iptali: HGS iptali için PTT’ye müracaatta bulunulabilir. PTT şubesinden iptal formunu doldurmak kâfi olmaktadır. İptal müracaatından evvel rastgele bir borcun olmaması değerlidir. Şayet HGS’de bakiye varsa iptal sürecinden evvel çekilebilir. 

  • e-Devlet ile HGS iptali: HGS iptali, PTT şubesine gitmeye gerek olmadan e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. e-Devlet’e T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra arama kısmına HGS İptal Başvurusu yazdıktan sonra yönlendirilen sayfadan iptal süreci gerçekleştirilebilir.

  • Banka ile HGS iptali: HGS iptali için HGS alınan bankanın rastgele bir şubesine giderek yahut bankanın müşteri hizmetlerini arayarak süreç gerçekleştirilebilir. HGS’deki bakiye birkaç gün içinde banka hesabına aktarılacaktır.

HGS plaka ve araç değişikliği

HGS, plakaya kayıtlı olduğu için diğer bir araca yahut plakaya transfer edilebilen bir sistem değildir. Araç alım ve satımında HGS aboneliğini iptal ettirmek gereklidir. HGS iptalinin araç ve plaka değişikliğinde unutulması birçok mağduriyeti beraberinde getirebilir. Bu sebepten borç ve cezalar da denetim edilmelidir.

HGS ceza sorgulama

Ücretli köprü ve otoyollardan kaçak geçiş yapan şoförler için cezai süreç uygulanmaktadır. Cezalar, ihlalin yapıldığı pozisyona nazaran değişiklik gösterebilir. HGS ceza sorgulama, e-Devlet yahut PTT’den yapılabilir. 

  • e-Devlet üzerinden HGS ceza sorgulama yapmak için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama yazıp şoföre ilişkin cezalara ulaşılabilir. 

  • PTT ile HGS ceza sorgulaması yapmak için PTT şubelerinden yahut PTT HGS Müşteri Hizmetleri sayfasından yararlanılabilir.

HGS ceza ödeme

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka için 15 (on beş) gün içinde HGS abonesi olunması yahut mevcut HGS hesabına 15 (on beş) gün içinde geçiş için kâfi bakiye yatırılması durumunda cezalı geçiş fiyatı uygulanmamaktadır. HGS cezaları, PTT HGS yükleme sayfasından yahut taşınabilir bankacılıktan ödenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir