İngiliz basını Erdoğan’ın memleketinden bildirdi: Seçmen tabanında çatlak var

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri yaklaşırken, dünya basını da seçimlerin muhtemel sonuçlarını ve bu sonuçların beklenen tesirlerini ele alan haber ve tahliller yayınlamaya devam ediyor.

The Telegraph gazetesinden Nataliya Vasilyeva ve Deniz Barış Narlı da “Erdoğan’ın seçmen tabanında çatlaklar” başlıklı haberlerinde, Rize’den izlenimlerine yer verdi.

‘MUHALEFETİN BİRİNCİ KERE GERÇEK BİR TALİHİ VAR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hayat pahalılığı krizi ve değişim isteği karşısında seçmenler üzerindeki denetiminin gevşediği’ yorumunu yapan The Telegraph, ‘Cumhurbaşkanının memleketine beğenilen geldiniz’ yazılı bir afişin gelenleri karşıladığı Rize’nin Erdoğan ve partisi AK Parti için uzun vakittir bir takviye tabanı olduğunu hatırlattı.

Gazete, “Ancak, berbatlaşan hayat pahalılığı krizi ve Erdoğan’ın idaresinden duyulan yorgunluk, muhalefete onu göndermek için birinci gerçek talihini vermiş durumda” dedi.

‘AK PARTİ’YE OY VERMİŞTİM, ANCAK ARTIK DEĞİŞİM ZAMANI’

Anketlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında gösterdiğini hatırlatan The Telegraph, ‘memleketinde bile seçmenlerin Türkiye’nin en uzun müddettir iktidarda olan önderinin iktidarda kalıp kalmaması gerektiği konusunda bölünmüş olduğunu’ yazdı.

Gazeteye konuşan 60 yaşındaki çay çiftçisi Kemal Sendeniz, “AKP’ye iki sebepten oy verdim. Birincisi altyapıdaki, bilhassa de hastanelerdeki gelişmeydi. İkincisi ise Erdoğan’ın bize memleketler arası arenada pahalı bir yer vermiş olmasıydı… Lakin artık değişim vakti. Artık yeter” sözlerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU: MEVCUT SİSTEM BİZİ DİKTATÖRLÜĞE GÖTÜRÜYOR

Erdoğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ‘zorlu bir rekabet’ ile karşı karşıya bırakıldığı müşahedesini de paylaşan The Telegraph, Millet İttifakı bileşenlerinden Saadet Partisi’nin lideri Temel Karamollaoğlu’nun kendilerine verdiği demeci de paylaştı: “Mevcut başkanlık sistemi, Türkiye’yi diktatörlüğe götürüyor. En büyük maksadımız bunu değiştirmek.”

Ülkedeki ekonomik krize de değinen Karamollaoğlu, yaşanan ekonomik sıkıntıların direkt Erdoğan’ın olması gerekenden daha uzun mühlet iktidarda kalmasının bir sonucu olduğunu belirtti. Karamollaoğlu, “Ekonomi çöküyor. Dış borç, 450 milyar dolar ve minimum fiyat açlık hududunun altında. Tüm bunlar, AKP’nin son 21 yılda yaptıklarını gösteriyor” dedi.

‘NE KADAR ÇOK İKTİDARDA KALIRSA İKTİSAT O KADAR BERBATA GİDİYOR’

Son olarak genç seçmenler ile ilgili müşahedelerine de değinen The Telegraph, ‘Erdoğan’ın memleketindeki gençler ortasında bile çok az heves olduğunu’ yazdı. Gazeteye konuşan ve ailesinin AK Parti’nin ‘yılmaz destekçileri’ olduğunu söyleyen 26 yaşındaki Beyza isimli öğretmen, kendisinin bu seçimlerde Erdoğan’a oy vermeyeceğini söyledi.

Gazeteye konuşan öteki bir genç bayan ise “Ne kadar uzun müddet iktidarda kalırsa, iktisat o kadar berbata gidiyor ve özgürlükler o kadar azalıyor. Yollar ve hastaneler yetmez” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir