İstanbul’da herkes koşacak

Dünyanın kıtalar ortası koşulan tek maratonu NKolay İstanbul Maratonu bugün 44. kere yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakiyle Spor İstanbul tarafından düzenlenen, Seçkine Label Kategori’de yer alan ve 56 seçkin atletin rekabetine sahne olacak maratonda toplam 60 bin kişi parkura çıkacak.
42K, 42K Paten, 15K ve 8K’lık Halk Koşusu kategorileri bulunan İstanbul Maratonu’nda 42K ve 15K kategorilerinde toplam 30 bin sportmen tepe için ter dökecek, 8K’lık Halk Koşusu’nda ise 30 bin sporsever yer alacak. 42K ve 42K Paten yarışı 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nün Asya girişinden başlayacak ve Sultanahmet Meydanı’nda sona erecek.
Yine birebir noktadan start alacak 15K koşusu ise Yenikapı’da tamamlanacak. 8K’lık Halk Koşusu’nda da iştirakçiler, Altunizade Köprüsü’nden koşuya başlayacak ve Dolmabahçe’de finişi görecek. Tertipte ödül merasimi 12.00’de Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilecek.
Dev tertip öncesi açıklamalarda bulunan Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, “Her şey yolunda. İki isteğimiz var. Biri kayıt yaptıran herkes gelsin ve koşsun. İkinicisi kayıt yaptırmayanlar da trafiğe kapalı yollara dikkat ederek, gelip yarışın tadını çıkarsın. Ben maraton gününü kentin bayramına benzetiyorum. Beşerler simidini alıp, ailecek kentin keyfini çıkarabilecek” dedi.
Köprünün üzerinden geçildiği için iştirakçi sayısında hudut olduğunu kaydeden Onur, “Bizim istediğimiz 42K koşan kişi sayısının vakitle artması. Bunun için İstanbullunun maratonu izlemesi gerekiyor. Futbol grubu olarak düşünün, boş tribünlere oynamak ve boş tribünlerin olduğu bir maçı seyretmek güzel olmuyor” tabirlerini kullandı.

YOLLAR KAPATILACAK

Maraton için yollar araç trafiğine kapatılacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 03.00’te, parkur üzerindeki tüm yollar ise 06.00’dan itibaren araç trafiğine kapalı olacak. Köprü ve parkur üzerindeki yollar 12.30’dan itibaren kademeli olarak trafiğe açılacak.
Maraton ve 15 kilometrelik yarışlara katılacak sportmenler, starta Eminönü ve Kabataş’tan hareket edecek kent çizgileri vapurlarıyla taşınacak. Bu sportmenler için Marmaray Üsküdar istasyonu tarafında 07.00-08.00 saatlerinde start noktasına ring seferleri düzenlenecek.

BÜYÜK ÖDÜLLER

Maratonda erkekler ve bayanlarda keyifli sona ulaşanlara 20’şer bin dolar para mükafatı verilecek. Ayrıyeten ikinci olanlar 10 bin, üçüncüler de 6 bin dolar kazanacak. Türklerde ise maratonu tepede bitirenler 30 bin lira, ikinciler 15 bin lira, üçüncüler de 5 bin lira mükafatın sahibi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir