Kılıçdaroğlu’ndan 1 Mayıs videosu: Mavi yaka-beyaz yaka işine inanmam, ikisi de aynı cenderede

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, evinin çalışma odasından yeni bir görüntü yayınladı.

Twitter hesabından paylaştığı görüntüde işçilere seslenen Kılıçdaroğlu, “Orta sınıfı çelik üzere yapacağız” dedi ve 7 unsur sıraladı:

“Sevgili halkım, bugün beyaz yakalı işçilere seslenmek istiyorum. Bakın ben beyaz yaka, mavi yaka işine inanmam. O denli diyorlar lakin onlar da bunlar da işçi. Biri ofis işçisi, başkası fabrika. İkisi de tıpkı cenderenin içinde. İkisi de büyük bir buhran içinde. Türkiye tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşıyor.

Krizin ötesinde bir buhranın içindeyiz. Silindir üzere geçtiler işçinin üstünden. Ülkede yalnızca iktidarın, bu vatanın zenginliklerini peşkeş çektiği bir avuç zenginin keyfi yerinde.

‘ORTA SINIF BÜYÜMELİ’

Onun için beyaz yaka, mavi yaka demeyelim. Ben yakanız ne olursa olsun, orta sınıfın büyümesi gerektiğine inanırım.

Türkiye’de bir küçük zümre dışında, toplumun tüm bölümleri ekonomik buhran başta olmak üzere onun tetiklediği besin krizi ve barınma krizi tarafından kuşatılmış durumda. Orta sınıf yok edildi. Açıkça söylüyorum orta sınıf yok edildi.

‘BUNA HİÇBİR SİSTEM DAYANMAZ’

Saraylılar kendisini kandırmasınlar. Eşitsizlikler üst gelir kümelerini daha da zenginleştirir, orta gelir kümelerini bitirir ve alt gelir kümelerini da öfke dolu yapar. Zannediyorlar mı ki herkesi yoksullaştırarak günlerini gün edebilirler, edemezler.

Tüm yakalar, ister beyaz ister mavi, ister orta direk, ister fakir, hepimiz birbirimize bağımlıyız. Bakın yoksulluk sonu 31 bin 240 liraya yükseldi. Buna hiçbir sistem dayanmaz, çöker. Emin olun çöker.

Bugün her sabah daha fazla yurttaşımız yoksulluğa uyanıyor. Bu ülkede ya demokrasiye sahip olabiliriz ya da birkaç elinde toplanmış büyük bir servete sahip olabiliriz lakin ikisine birden sahip olamayız.

7 UNSUR SIRALADI

Bay Kemal için orta sınıf ne? İnançlı bir işi olan, bir mesken sahibi olan, tasarruf edebilen, geleceğe yatırım yapabilen, çocuğun eğitim parasına gücü yeten sınıf orta sınıftır. Ve bu yakaya bağlı değildir.

Bu sınıfı büyüteceğim ve çelik üzere güçlendireceğim. Bunları nasıl yapacağım?

1. Ülkede itimat ortamını sağlayarak yatırımı çekeceğiz.

2. Pak idareyle halktan çalınanı halka iade edeceğiz. Ve akılcı, şampiyonlar ligi bir ekonomistler grubuyla Türkiye’yi süratle krizden çıkaracağız.

3. Türkiye’yi ucuz iş gücü, yüksek enflasyon sarmalından çıkarıp dünya ile rekabet eden bir ülke haline getirmek için dirençli, yeni sanayi ihtilali alt yapısını kuracağız. Tüm teknoloji alanlarına yatırım yapacağız.

4. Çalışanlar için gelir vergisi tarifesini yine düzenleyeceğiz. İşçiler üzerindeki vergi yükünü indireceğiz. Taban ücretliden vergi almayacağız.

5. Bayanların çalışma ömrüne iştirakini artıracağız. Onlar gelir elde ettiğinde bu haneler süratle orta gelir kümesine dönüşecek.

6. Endüstriyi tüm Türkiye’ye yayarak İstanbul’dan Anadolu’ya ekonomik mobilite yaratacağız. Anadolu’yu yine şaha kaldıracağız. Bu da fiyatları otomatik olarak yükseltmek demek.

7. Organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri kuracağız. Mesleksel eğitimle gençlerimiz yeni maharetler kazanacak. Endüstricinin muhtaçlık duyduğu aranan eleman sorunu giderilmiş olacak.

Hepsi için planlarımız hazır. İlmek ilmek işledik her şeyi. O kadar hazırız ki, o kadar düzgünüz ki tek bir iş kaldı. Bu beceriksizleri göndermek. Bir oy ya bir oy. Tek gereken o. Sevgiyle kalın.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir