Kılıçdaroğlu’nun vaatleri Kars ve Ardahan’da nasıl karşılık buldu?

ARDAHAN / KARS – Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, birebir gün içinde üç kentte miting gerçekleştirdi. Mitinglerinin birinci durağı Ardahan, ikinci durağı Kars ve son durağı Uşak oldu. Kılıçdaroğlu’na her üç mitingde de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu eşlik etti.

Ortak meselelere ve misal coğrafyaya sahip Kars ve Ardahan’da Kılıçdaroğlu, her iki kent halkı için emsal vaatlerini sıraladı. Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin bölge halkında olumlu karşılık bulduğunu söylemek mümkün.

Mitinge gelenlerin taşıdığı dövizlerde, iktidara yönelik tenkitler ve iktisat ön plandaydı.

SEÇİM ALANINA HALKI SELAMLAYARAK GELDİ

Kılıçdaroğlu ve heyeti, sabah saatlerinde Kars Havalimanı’na ulaştıktan çabucak sonra, 90 kilometre uzaklıktaki Ardahan’a karayolu ile geçti. Miting, Kongre Caddesi’nde PTT kavşağında yapıldı. Kılıçdaroğlu mitingin yapıldığı alana, beraberindeki heyet ile birlikte seçim otobüsüyle ve halkı selamlayarak geldi. Kendisine gösterilen ilgiden ötürü keyifli olduğu gözlemlenen Kılıçdaroğlu, halkı selamlarken sık sık elleriyle ‘kalp şekli’ yaptı.

Mitinge katılan halk, Kılıçdaroğlu’nun ekonomik vaatlerine olumlu karşılık verdi.

Ardahan, 1992 yılında Kars’tan ayrılarak vilayet statüsüne geçen bir kent. Birinci kere 1996 yılında yapılan genel seçimle birlikte TBMM’de temsil edilmeye başladı ve o tarihten bu yana Meclis’te her devir iki milletvekiliyle temsil ediliyor. AK Parti, 2002’deki genel seçimlerden bu yana her seçimde Ardahan’dan bir milletvekili çıkarıyor. CHP ise 1999 ve 7 Haziran 2015 seçimleri hariç, öteki tüm seçimlerde Ardahan’dan bir milletvekili çıkarmayı başardı. HDP, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 30,1 oy oranı elde ederek Ardahan’da birinci parti oldu ve birinci defa bir milletvekili çıkardı. Tıpkı yıl 1 Kasım’da tekrarlanan seçimlerde ise sıralama tamamen değişti. AK Parti ve CHP’nin oylarını artırdığı seçimde HDP oy kaybetti. Sonuç olarak milletvekillerinden birini AK Parti alırken, başkasını CHP aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, miting alanına giderken halkı ‘kalp’ işareti ile selamladı.

AK Parti’nin kurulduğu ve birinci kere katıldığı 2002 seçimlerinden beridir, Kars’ta da her seçimde en az bir milletvekili çıkardığı görülüyor. Öte yandan, CHP en son 2002, MHP ise en son 2007 seçimlerinde Kars’tan milletvekili çıkarabildi. Üç milletvekili ile mecliste temsil edilen Kars’ta, son dört seçimde sadece AK Parti ve HDP milletvekillerini görmek mümkün oldu. HDP’nin oy çoğunluğu olarak AK Parti’nin önüne geçtiği tek seçim ise yeniden 7 Haziran 2015 seçimi oldu.

Seçmen, 14 Mayıs’ta Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini beyan etmekten çekinmiyor.

SEÇMEN MİLLETVEKİLLİĞİNDE KAYGAN BİR TABANA SAHİP

Son yapılan seçimlerde partilerin oy oranlarında önemli değişikliklerin yaşandığı Ardahan ve Kars’ta 14 Mayıs’ta da büyük değişiklikler olabileceği öngörülüyor. Her iki kentte de Kılıçdaroğlu rüzgarının estiğini söylemek mümkün.

Yoğun iştirakle gerçekleşen Kılıçdaroğlu’nun Ardahan mitingini dışarıdan izleyen insanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazlaydı. Kendisini AK Parti ya da MHP seçmeni olarak tanımlayan binlerce kişi, mitingi yaklaşık 50 metre uzaklıktaki bir parktan izledi. Meğer kentte, kendini AK Parti seçmeni olarak tanımlayan birçok seçmen, 14 Mayıs’ta oyunu Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanacağını beyan etmekten çekinmiyor ve bunun nedenini de ‘değişim şart’ diyerek özetliyor. Lakin kelam konusu, milletvekili pusulası olunca, seçmenin kaygan bir tabana sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu yüzden seçmenin oyunu hangi partiden yana kullanacağı konusunun, seçimin son anına kadar değişiklik gösterebileceği öngörülüyor.

Ardahan ve Kars’ta farklı inanç ve mezheplere tabi halklar bir ortada yaşıyor. Her iki kentte de caferi mezhebine tabi olan Azerilerin, çoğunlukla milliyetçi partileri desteklediği ve desteklemeye devam edeceği düşünülüyor. Terekemeler’in ise desteklediği siyasi parti, çoğunlukla adayın kim olduğuna nazaran değişiklik gösteriyor. Kentte yaşayan Kürtlerin büyük bir çoğunluğunun Yeşil Sol Parti’yi, Türklerin büyük bir çoğunluğunun ise AK Parti, MHP ve YETERLİ Parti’yi desteklediği biliniyor. Bu yüzden, seçim sonuçlarında siyasi partilerin oy oranları birbirine yakın çıkıyor.

‘HALKA HİZMET VERİRSENİZ ARDAHAN’I DA KALKINDIRIRSINIZ, TÜRKİYE’Yİ DE…’

Ardahan ve Kars’ın en büyük sıkıntılarının başında işsizlik ve işsizliğe bağlı olarak gerçekleşen göç geliyor. Her iki kent de bilhassa son yıllarda süratli bir biçimde göç veriyor ve göç edenlerin birçoklarını genç nüfus oluşturuyor. Ermenistan hududunda olan Kars’ın ve Gürcistan hududunda olan Ardahan’ın öncelikli talepleri ortasında hudut ticaretinin geliştirilmesi, sanayi bölgelerinin kurulması, tarım ve hayvancılığa dayanak verilmesi yer alıyor.

Her iki kentin meselelerini ve taleplerini uygun bilen Kılıçdaroğlu da her iki mitingde seçim vaatlerini bu tarafta tuttu. Kılıçdaroğlu, Ardahan’da yaptığı konuşmada “Halka hizmet verirseniz Ardahan’ı da kalkındırırsınız, Türkiye’yi de kalkındırırsınız” diyerek bölgeye yapılması planlanan yatırımlara değindi. Kılıçdaroğlu; Ardahan, Kars, Erzurum, Ağrı ve Iğdır’ı kapsayan bölgenin özel iktisat bölgesi ilan edileceğini tabir ederek, bölgede tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi entegre tesisleri kurulacağını vaat etti. Kılıçdaroğlu’nun bilhassa Doğu Ekspresi treninin son durağının Ardahan olacağını vaat etmesi, Ardahan mitinginde alanında büyük karşılık buldu.

Her iki kentte miting alanlarının içindeki ve dışındaki insanlardan ve sokaktaki yansımalarından anlaşılıyor ki, Ardahanlı ve Karslı seçmenin cumhurbaşkanlığı yarışında ‘Kılıçdaroğlu’ kararı net. Fakat sokaktaki izlenime bakılarak milletvekilliği yarışında Yeşil Sol Parti’nin ve CHP’nin yükselişte olduğunu söylemek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir