Lüleburgazlılar dönüştürüyor çevre kazanıyor!


“6 ayda 220 bin adet pet şişe toplandı”

Lüleburgaz Belediyesi’nin 2 yıldır başarıyla sürdürdüğü Mobil Atık Toplama ile Akıllı Atık Tanıma Sistemleriyle birlikte getirilen her atıkla Dönüşüm Kartlarına TL karşılığı puan yüklenen Lüleburgazlılar hem kazanıyor hem de çevrenin kazanmasına katkı sağlıyor. Öte yandan bu yılın sadece ilk 6 ayında 202 bin adet pet şişe, 49 bin 660 adet metal teneke Akıllı Atık Tanıma Sistemleriyle geri dönüştürülürken; 4.2 ton karton, 578 kilogram metal ve 3.3 ton plastik Mobil Atık Toplama Sistemleriyle toplandı.

Lüleburgaz Belediyesinin 2021 yılından bu yana kent genelinde hayata geçirdiği geri dönüşüm uygulamaları sayesinde hem Lüleburgazlılar hem de çevre kazanıyor. Vatandaşlar belediyenin dağıttığı Dönüşüm Kartlar aracılığıyla karton, pet şişe, plastik, metal, atık yağ gibi atıklarını geri dönüşüme kazandırırken getirdikleri her bir atık için puan kazanıyor. TL karşılığı olarak kartlarına yüklenen puanlarla Türkiye’nin dört bir yanında harcama yapabilen vatandaşlar bu sayede çevreye de katkı sunmuş oluyor. Bu teşvik edici uygulama sayesinde her yıl tonlarca atık çöpe değil geri dönüşüme gidiyor.

İlk 6 ayda tonlarca dönüşüm

Mobil Atık Toplama Araçlarıyla 22 mahallede belirlenen noktalara ayda 2 kez giden ve atık toplama programını her hafta başında sosyal medya hesaplarından duyuran Lüleburgaz Belediyesi, ilk ayda tonlarca atığı çöp olmaktan kurtardı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Mobil Atık Toplama Araçlarına 6 ayda 4.2 ton karton, 3.3 ton plastik, 578 kilogram metal, 401 kilogram atık yağ ve 197 kilogram karışık atık getirildi.

202 bin adet pet şişe geri dönüştürüldü

Öte yandan kentin 4 ayrı noktasında kurulu bulunan Akıllı Atık Tanıma Sistemlerine vatandaşlar yılın ilk 6 ayında 202 bin 60 adet pet şişe ile 49 bin 660 adet metal teneke getirerek geri dönüşüme büyük katkı sundu.

Aktif kullanıcı 2 bin 792 kişiye yükseldi

Tüm bunlarla birlikte Dönüşüm Kart verilen vatandaş sayısı da 2 bin 792’ye yükseldi. Vatandaşlar getirdikleri her bir atık karşılığında TL karşılığında puan yüklenen ve her yerde kullanabildikleri Dönüşüm Kartlarını Ekin Atölyesi Hizmet Binası’nda bulunan Temizlik ve Çevre Müdürlüğü’nden ücretsiz bir şekilde alabiliyor.

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir