Şenol Güneş isyan etti: Bizden ne istiyorsunuz?

Süper Lig grubu Beşiktaş’ın teknik yöneticisi Şenol Güneş, siyah-beyazlı grubun idmanı öncesinde açıklamalarda bulundu. Güneş, Kahramanmaraş merkezli zelzeleden etkilenen kadroların ligden çekilmesi üzerine rakip kadroların 3 puan kazanması konusunda görüşlerini aktardı.

18 Mart Cumartesi günü kendi alanlarında konuk edecekleri İstanbulspor müsabakası hakkında fikirlerini açıklayan Güneş, ligin sonunda şampiyonun play-off ile belirlenmesi önerisi hakkında yorumda bulundu.

Şenol Güneş’in açıklamaları şu halde:

“Büyük felaketin tesirlerini hala yaşıyoruz, yaşamaya devam edeceğiz. Fizikî olarak da, ruhsal olarak da bu tesirler uzun bu tesirler uzun müddet devam edecek üzere görünüyor. Ekonomik olarak da yardım etmek zorundayız. Birebir vakitte toplumsal olarak çocuklara dayanak olmak zorundayız. Bugün buraya gelen çocuklarımızla birlikte olacağız. Onları alanda oynarken görmek memnunluk verici. Kaybettiklerimizi tekrar rahmetle anıyoruz Bu çocuklar bizim de olabilirdi, hepsi esasen bizim. Yaşayanlara nasıl bir umut oluruz onu yapmaya çalışıyoruz. Beşiktaş, kulüp olarak da büyük bir kampanya başlattı. Maddi ve eşya konusunda dayanak olmanın yanında okul dayanağı de yapıyor. 6 okulun bir an önce yapılması için herkesin takviye olmasını bekliyoruz. Ayrıyeten uygun vakit olursa biz de gidip oradaki çocukları ve depremzedeleri hepsini ziyarette bulunuruz.

Depremden sonra inanılmaz bir durum var. Onun tesiri altında kalan kulüpler, oyuncular, beşerler, toplum… Ne olursa olsun o hüznü yaşıyoruz. Lakin bu ortada işimizi yapmaya çalışıyoruz. Hayat devam ettiği için, bu devam eden hayata birlikte üzüntüyü azaltmak için bu çeşit faaliyetlerin devam etmesinden yanayım”

İstanbulspor maçı

Oyun olarak da biz bir süreçten geçiyoruz. Sıralama değerli, Beşikaş’ın ismi şampiyonluğa oynar, şampiyon olur. Bu sene bir dalganlanma geçiriyoruz. Daha güzel bir ekip, daha âlâ oynamak durumundayız. Son maçta oynadığımız oyun akılcıydı. Bir tane konum var, başla bıraktığımızda tesirli geldiler, bir de duran top. Onun dışında konum vermedik. Son kısımda 4-5 durum bulduk, birinci yarıda daha konum bulduk. Son kısımda yaptığımız hamleye çıkıştaki pas yüzdemizi arttırdığımızda daha yeterli olur.”

“Biz bir sürece girdik. 5 maç sonunda, Karagümrük, Sivas ve Antalya’ya 7 puan kaybetti. Tıpkı Sivas, İstanbulspor’dan 3 gol yedi. Biz 2 maçta 6 puan aldık. Daha sıkıntı maç görünmesine karşın. Lakin 3 tane daha kolay görünen maçta da 2 puan aldık. İstanbulspor, yeterli bir grup. Fatih hocayla yeterli oynuyorlar. Genç, koşan grup. Kolay maç olmayacaktır. Esasen birinci yarıda da 2 puan kaybettik onlara. Umarım hoş futbolla maçı kazanırız.”

Ghezzal ve Omar

“Ghezzal idmana çıkacak. Tayyip Talha, tahminen çıkmayabilir. Darbe üzere görünüyor, kıymetlendiriyoruz. Omar ve Utku hasta. Ghezzal’ın durumu, Omar’ın hastalığı var. Diğer da önemli boyutta bir şey görünmüyor.”

Her oyuncunun âlâ oynaması gerekiyor. Omar da âlâ, Romain Saiss da uygun bir oyuncu, kaliteli oyuncu. Rosier de o denli. Oynamadı diye bunlar kenara atılacak oyuncular değil. Rekabetin daha üst düzeye çıkacağı bir takım oluşturabilirsek, gelecek yılları da kurtarrır. Sağ tarafta Onur var, Rosier var. Stoperde Tayyip var, Welinton var, sol ayaklı Saiss var, Omar var. Baktığın vakit rekabet var. Orta alanda topu düzgün tutmamız, rakibi hamle etmemiz de rakibin gelmesini engelliyor. Hem savunmayı, hem hamlesi toparlayabilirsek, geldiğimde söyledim çok gol yiyen bir gruptuk. Artık daha az gol yiyoruz, o da yetmiyor. Hem gol atıp, hem gol yememek lazım. 3 puan alınca her şey güzel, almayınca kusura bakmayın diyoruz.”

Fenerbahçe derbisi

“Güçlü ve hoş rakipler var. Daha hoş maçlar olacağını düşünüyorum. Bu haftadan sonra ulusal maçlar var. Ondan sonra Fenerbahçe maçı var. Fenerbahçe’yle başlayan, Giresun ve Trabzonspor ile devam eden maçlar var. Hiçbiri kolay değil.”

“Bütün Türk oyuncular hazır fakat onların hazır olması yetmiyor. Hocalar çağırır, çağırmaz ona hürmet duyarız. Ulusal grup’ta bir sürü oyuncu aday, hoca da bunların hepsini alamaz. Kendilerine muvaffakiyetler diliyorum. Ulusal kadro, hepimizin ulusal ekip. İlla bizden alır diye bir şey yok. Lakin hem yerli, hem yabancı bayağı oyuncu gidecek.”

‘Bizden ne istiyorsunuz’

Ümraniyespor ile pazar günü oynayacağız. Daha sonrası için Azerbaycan grubu var. Tarihi tam netleşmedi. 21-24 ortasında söyledik, onlar 25 dedi. Onun dışında boş haftalar da Giresun ve Başakşehir var bildiğim kadarıyla. Şu anda boş hafta görünmüyor.

(Play-off açıklamaları) Görüşlerimi açık söylüyorum. Anlaşılmayan bir şey varsa ben buradayım. Telefonum da açık. Beklentim yok, yalnızca fikrimi söylüyorum. Kararlar da değişir, değiştiğini gördüm daha evvel. Ne vakit değişmedi kararlar? Ben değişen kararları söylerim size. İstekleriniz, temennileriniz olabilir lakin kaidelere nazaran değişimler olabilir. Harikulâde durumlar da olabilir. Beşiktaş’a şunu yapmasınlar, esasen biz gerideyiz. Biz bunu yaşadık. Antep maçındaki kırmızı kartı gösterenler, öbür maçı göstermediler ondan sonra. Orada olay bitti, karar verildi ancak karar değiştirildi. Bunu kimseye karşı olmak için söylemiyorum, o da yanlış, bu da yanlış. Fikirler söylenecek. Kimi arkadaşlar yapıyor, biz bir şey yapınca, “3 puan bekliyor, 6 puan bekliyor” Oynamadan kazanılan maç var mı? O denli bir şey diyen yok. Lider söylediği vakit “Sen bu devirde bunu nasıl konuşuyorsun, bunda makus niyetin var” Sonra ne oldu? Liderin dediği mi oldu, hayır. Kazanan da sen, şikayetçi olan da sen. Bizden ne istiyorsunuz, biz bir şey istemedik. Bizim ağzımızdan çıkan yanlış mı anlaşılıyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir