Sony ‘dünyada ilk’ diyerek duyurdu! Görme engelliler için fotoğraf makinesi

Sony DSC-HX99 RNV bas-çek kamera modeli özel vizörü sayesinde görme engelli kullanıcıların retinasına dijital görselleri yansıtarak imaj oluşturmayı amaçlıyor.

Sony’nin bugün duyurduğu DSC-HX99 RNV, görme engelliler için tasarlanmış olup fotoğraf çekmeyi kolaylaştıran bir kamera kiti olarak kullanıcılara sunuldu. Kamera sistemi, Cybershot DSC-HX99 ve bir Sony bas-çek – retinal lazer projeksiyon sistemine sahip bir vizör olmak üzere iki kesimden oluşuyor. Birinci olarak 2018’de piyasaya sürülen HX99, dahili manzara sabitleme özelliğine sahip 18 megapiksel art tarafı aydınlatmalı sensöre ve 24 mm ila 720 mm yakınlaştırma lensine sahip.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN

Sony’in görme engellilere yönelik tekrar geliştirdiği model, dünyada bir birinci olarak sunuldu. Kamera kullanıcılara yalnızca fotoğraf çekme özelliğini vermiyor. Bunun yanında yüz sözlerini seçebilme işaretleri okuyabilme özelliklerini de kullanıcılara sağlayarak görme engellilerin işlerini kolaylaştırıyor.

Cybershot DSC-HX99 modelini temel alan kamera 18MP art aydınlatmalı bir sensör kullanıyor ve entegre imaj sabitleme mevcut. Ayrıyeten 24mm-720mm zoom lensi de mevcut. Sony DSC-HX99 RNV modeli 600 dolar düzeyinden satılacak.

Kameradan gelen dijital manzarayı direkt kullanıcının retinasına yansıtan sistem, “uygun şartlar” altında görme sorunu olan şahısların vizör üzerinden çevreyi rahat halde görmesine ve bu sayede çok daha rahat halde fotoğraf çekebilmesine imkân tanıyor.

Miyop, hipermetrop yahut astigmat üzere göz sıkıntıları yaşayan kimi şahısların fotoğrafçılıktan daha fazla keyif almasını sağlayacak DSC-HX99 RNV hakkında konuşan QD Laser’in lideri ve CEO’su Dr. Mitsuru Sugawara, “Retissa Neoviewer’in lazer retina projeksiyonu dünyada birinci defa pratik kullanıma sunulan büsbütün yeni bir teknoloji” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir