Süleyman Soylu: İmamoğlu YSK’yı eleştirebilir ama hakaret edemez; pozitif hukuk açısından karar doğru

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği savıyla 2 yıl 7 ay 15 gün mahpusa mahkûm edilen ve bu cezanın mutlaklaşması durumunda siyasi yasaklı hale gelecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında açıklama yaptı. Soylu, ‘ahmak’ ithamının kendisine değil YSK’ya yapıldığını belirterek, “Eleştirebilir lakin hakaret edemez, bu, müspet hukuk açısından gerçek bir karar” görüşünü savundu. 

Bakan Soylu, CNN Türk’te gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. 

Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Davayla ilgili şunu söylemeliyim, İmamoğlu seçildikten sonra Avrupa’ya Türkiye’yi şikayete gitti. Ben de Türkiye’nin Avrupa’da şikayet edilmesinin yanlışsız olmadığını söyledim. Ben şunu diyorum hangi siyasi parti olursa olsun dünyaya gittiği vakit Türkiye’yi şikayet etmemeli. Bu sıkıntıları kendi içimizde halletmeliyiz. Türkiye’yi Avrupa’da demokrasi ile hukuk ile şikayet ederek suçlayıcı bir lisan kullanılıyor. Ben de konuşmamın birinde, ‘Türkiye’yi Avrupa’ya şikayet eden ahmak.’ dedim.

Bunun akabinde bana kendisi daha sonra karşılık veriyor. Benim kelamım başında kalmış olmalı ki daha sonra, ‘Asıl seçimi iptal edenler ahmaktır.’ dedi. Ben İçişleri Bakanı’yım seçimi ben iptal etmedim ki. 91 seçimlerinden seçim kurulu üyesiydim. Seçim heyetlerinin işleyişini bilirim. Bir hukukçu değilim lakin onlar kadar bilirim zira siyasetçiyim. Seçim iptal etme şikayetle Yüksek Seçim kurulu tarafından yapılır.

Seçim kurulu bu kararı vermiş ve siz onlara ahmak diyorsunuz. Siz yargının kıymetli kurumlarını eleştirebilirsiniz ancak hakaret edemezsiniz. Genel prestiji ile dava açıldı, bir kamu davası. Davanın akabinde onlar ‘Bu kelamı biz Süleyman Soylu’ya hitaben söyledik.’ denildi.

Eğer ben söylediysem, 13 Mayıs 2022’de bana hakaret davası açılıyor. Neden yargılamanın gidişatını değiştirmek için. Ben o davanın tarafı değilim, şikayetçisi bile değilim. İptal için bir müracaatçı bile değildim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir