TÜSİAD Başkanı Turan’dan ‘siyasi yasak’ yorumu: Çağdaş demokratik bir toplumda yeri olmamalı

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu davasına atıfta bulunarak “Halkın oyuyla misyona gelen seçilmiş siyasetçilerin, tabirleri nedeniyle misyonunu yapma ve seçilme hakkından alıkonulmasının çağdaş demokratik bir toplumda yeri olmamalı” dedi.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan “Cumhuriyeti ve demokrasiyi birlikte nasıl güçlendireceğimizi konuşmalıyız. Ekonomik zorluklar derinleşirken yalnızca refahı artırmayı değil, refahın nasıl daha adil bölüşüleceğini ele almalıyız” dedi.

Ekonomim gazetesine konuşan Turan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret gerekçesiyle aldığı mahpus cezasının nihaileşmesi durumunda siyasi yasaklı olacak olmasına atıfta bulundu. Turan, şunları söyledi:

“Özellikle hukuk ve adalet her vakit Türkiye’de kıymetli bir gündem hususu. Siyasi geçmişimizde pek çok kere tanıklık ettiğimiz ve yanlış olduğu da görülen siyasi yasak konusu maalesef yine gündeme geldi. Halkın oyuyla vazifeye gelen seçilmiş siyasetçilerin, sözleri nedeniyle vazifesini yapma ve seçilme hakkından alıkonulmasının çağdaş demokratik bir toplumda yeri olmamalı.”

Asgari ücret

Turan, taban fiyat hakkında da şöyle konuştu:

“Çalışanları enflasyona ezdirmemek gerektiğini daha evvel de belirttim. Özel bölümde sene başında ve sene içinde fiyat artışlarına gidildi. Taban fiyat, bildiğiniz üzere toplumsal diyalog çerçevesinde emekçi, patron konfederasyonları ve devlet tarafından birlikte belirleniyor. En hakikat adımın atılacağını umuyorum. Öte yandan enflasyondaki artış önlenemediği sürece çalışanların alım gücünün enflasyon karşısında erimesi de engellenemiyor. Enflasyonla uğraş birinci öncelik olmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir