Üç sıfır hilecilerine ‘Ava giden avlanır’ uyarısı

Yasak 1 Ocak 2024’e kadar geçerli olmasına karşın birtakım ikinci el araba satıcıları karar sonrası internet sitelerinde yer alan fiyatları düşürerek geçersiz uygulamaya yöneldi.

Konu Tüketici Konfederasyonu’nun radarına takıldı. Konfederasyon Başkanı Aydın Ağaoğlu, durumu şöyle özetledi: “Tüketici Kanunu 54. husus 2. fıkra der ki, etiket tanımı ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı ortasında fark bulunması durumunda tüketici lehinde olan fiyat uygulanır. Yani, 2 milyon 500 bin TL’lik araca 250 bin TL yazdıysa ben onun ekran manzarasını alırım, 250 bin TL’yi gönderirim. Natürel ki otomobilimi teslim etmeyecek, Tüketici Mahkemesi’ne sarfiyat hâkime derim ki, ‘Bu unsura nazaran siz bu aracı bana teslim ettirmek zorundasınız. Ava giderken avlanırlar.”

HUKUK NE DİYOR

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, fiyatları manipüle eden ilanların, türel tarafıyla ilgili konuştu. Ağaoğlu, “Ticaret Bakanlığı ek bir bildiri yayınladı. Aldatıcı ilan ve reklam nedeniyle 300 bin liraya kadar ceza uygulanır. Tüketiciyi aldatıcı yahut onun deneyim ve bilgi noksanlıklarını istismar edici ticari reklam yapılamaz” sözlerini kullandı.

UCUZ FİYAT GEÇERLİDİR

TÜKETİCİ Konfederasyonu Hukuk Komitesi Üyesi Avukat Yasemin Bal da, “Tüketici Kanunu’nda bir hususumuz daha var. Etiket fiyatıyla, ödeme fiyatı ortasında şayet bir fark varsa, bu tüketici lehine yorumlanır. Hangi sayı daha ucuzsa o sayı üzerinden tüketicinin bu malı satın alması sağlanır. Yalnız Tüketici Kanunu’nun uygulanabilmesi için taraflardan birinin tüketici başkasının tacir olması gerekiyor. Otomobil alım satımı yapan bir galeri ya da direkt şirket olması gerekiyor. Öbür tarafın da tüketici olması gerekiyor. Satan da şayet ticari işletmeyse Tüketici Kanunu uygulanmaz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir