Üniversitede şoförlükten akademisyenliğe

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı Kısmı’ndan 2007’de mezun olan Mustafa Soner Tok, 2010 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde sürücü olarak işe başladı. Tok, 12 yıl boyunca üniversitenin ulaştırma ünitesinde sürücülük yaparken tıpkı vakitte hepsi ön lisans iktisat, sosyoloji, bahçe tarımı, çocuk gelişimi ve ilahiyat kısımlarını farklı üniversitelerde okuyup diploma aldı.

Son olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri alanında da tezli yüksek lisans yapan Tok, 2022’de Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulu Ulaşım Bölümü’nde yeni açılan otobüs kaptanlığı programının birinci öğretim vazifelisi olarak atandı.

Mezun olduğu programda öğretim görevlisi

Tok, eylül ayına kadar öğretim vazifelisi takımının tamamlanması akabinde önümüzdeki devir öğrenci alımına başlayacaklarını söyledi. Kendi mezun olduğu programda öğretim vazifelisi olduğunu vurgulayan Tok, “Eskiden biliyorsunuz dijital bu kadar önde değildi, kılavuzlar vardı. Tercih kılavuzunu karıştırırken ‘Otobüs Kaptanlığı ve Hosteslik’ programı dikkatimi çekti.

Sonrasında ben de dedim ‘neden bu yenilikçi kısmı okumayayım’, büsbütün tesadüfen keşfettim kendi kendime. ÖSYM’nin kılavuzundan buldum. Daha sonra etrafımdaki bayanlara otobüs kaptanlığı kısmı okuması için rehberlik yaptım. Yaklaşık 3-4 yıl evvel 10 bayan arkadaşa rehberlik yaptım. Hepsi de okullarını bitirdiler, artık atama bekliyorlar” dedi.

Henüz kâfi sayıda öğretim vazifelisi olmadığı için öğrencisi olmayan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı kısmında tek öğretim vazifelisi olan Mustafa Soner Tok, “İnşallah eylül ayına kadar 3 öğretim görevlisinin tamamlanması durumunda yeni öğrencilerimizi bekliyoruz. YÖK’ün yönetmeliğine nazaran derslerin 20 tanesi alan dersi, geriye kalanlar öbür toplumsal ve genel kültür dersleri. Bunların içerisinde bizim okulumuzda mesleksel İngilizce, mesleksel Almanca, olağan İngilizce tarafından de öğrencilerimiz eğitim alacak. Donanımlı, sürücülük alanında eğitimli kamu ve özel bölüme diplomalı sürücüler istihdam edilecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir