Estonya’dan Ukrayna’ya rekor yardım

Estonya hükümetinden yapılan açıklamaya nazaran, Ukrayna’ya 113 milyon avro kıymetinde tanksavarlar ve çeşitli mühimmat gönderilecek.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu, Ukrayna’ya yaptığımız toplam askeri yardımın gayrisafi yurt içi hasılamızın yüzde 1’ini aşmasına neden oluyor” sözünü kullandı.

Kallas, savaşın bitmesini istediklerini belirterek, “Rusya savaşı sürdürmek istediğinin açık sinyallerini veriyor. İnsan gücü ve teknolojideki kayıplara karşın, Rusya’nın depolarında hala savaşa girmeye hazır binlerce tank, zırhlı araç ve top bulunuyor. Bu nedenle tüm transatlantik topluluğu Ukrayna’nın zaferini garanti altına almak için daha fazlasını yapmalı ve daha büyük ölçekte ve süratte askeri yardım sağlamalıdır. Stoklarımıza bir göz atalım ve bölümümüzün daha çok, daha süratli üretmesini sağlayalım” değerlendirmesinde bulundu.

Rus saldırganlığının herkes için bir bedeli olduğunun altını çizen Kallas, “Bu bedeli biz avro olarak ödüyoruz ancak Ukrayna insan hayatıyla ödüyor. Saldırganlık işe yararsa bu bedel tüm dünya için çok daha yüksek olacaktır.” görüşünü aktardı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir