Kuzey Akım boru hattında sabotaj iddiası: Hasar durumu belli değil

Kuzey Akım Şirketi ( NordStreamAG) Basın Sözcüsü Dimitri Smirnov, İsveç devlet televizyonu SVT’ye yaptığı açıklamada, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru çizgileri yakınlarında patlama sonucu meydana gelen hasarın tamir edilip, edilemeyeceğine dair ellerinde kesin bir sonucun olmadığını belirtti.

Araştırmanın birkaç hafta sürebileceğini aktaran Smirnov, “Hasarın ne kadar büyük olduğunu ve giderilip giderilmeyeceğini bugün cevaplamak imkansız. Hasarlı borularda gaz büsbütün boşaldıktan sonra gelecek pazar ya da pazartesi hasar tespit çalışmalarına başlayacağız. Hasar tespit çalışması da iki hafta sürebilir” tabirini kullandı.

KUZEY AKIM 1 VE KUZEY AKIM 2 BORU SINIRLARINDAKİ SIZINTILAR

Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya’ya ilişkin Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru çizgilerinde 4 sızıntı olduğu bildirilmiş, gemilerin “bölgeye yanaşmaması” uyarısı yapılmıştı.

İki ülke de sızıntıların kaza değil, kasıtlı bir aksiyonun sonucu olduğuna yönelik işaretler bulunduğunu açıklamıştı. Avrupa Birliği (AB) de boru sınırlarındaki gaz sızıntılarının kasıtlı bir hareketin sonucu olduğunu, rastlantısal olmadığını kaydetmişti.

Kuzey Akım 1 boru çizgisi üzerinden doğal gaz sevkiyatları, gerekli bakımların yapılamadığı gerekçesiyle 31 Ağustos’ta durdurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir